PL CZ DE EN
Menu kategorii
Roślina, która łagodzi obyczaje…

Roślina, która łagodzi obyczaje…

Poinsecja zadomowiła się już na kilku kontynentach

Roślina, która łagodzi obyczaje

Poinsecja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w wielu krajach stała się obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Ta atrakcyjna, kwitnąca zimą piękność jest jedną z najbardziej cenionych roślin pokojowych na świecie. Swoich entuzjastów znalazła w takich krajach jak: Egipt, Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Południowa Afryka, Tajwan i Turcja, a ich liczba nadal rośnie. Jest znana jako gwiazda betlejemska a nawet kwiat Atatürka. Zarówno podczas Chińskiego Nowego Roku, jak i Festiwalu Światła w Jerozolimie, nie ma drugiej rośliny, która miałaby tak ogromny dar zjednywania ludzi i kultur, jaki kryje w sobie poinsecja.   

  W swoim rodzinnym kraju ?  Meksyku, gdzie nazywana jest  ?La Flor de Noche Buena? ? poinsecja już od XVI wieku kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia. Międzynarodową popularność zdobyła dopiero na początku XX wieku na hollywoodzkim bulwarze w Los Angeles, gdzie po raz pierwszy została sprzedana jako ?kwiat Bożego Narodzenia? przez rodzinę niemieckich emigrantów o nazwisku Ecke. W latach 50-tych zaczęto uprawiać poinsecję jako roślinę pokojową, co spowodowało wzrost jej popularności. Została uznana za idealną na zimę roślinę kwitnącą. Bez względu na to, czy była nazywana ?Adventsstern?, ?Christmas star? czy ?Stella di natale?, szybko zadomowiła się w całej Europie.

W Polsce, poinsecja doskonale wpisała się w tradycję Bożego Narodzenia. Ze swoimi liśćmi ułożonymi w kształcie gwiazdy, w okazałej czerwono-zielonej szacie, jest idealnym symbolem świąt. Poinsecje są wykorzystywane do tworzenia odświętnej atmosfery na całym świecie ? w Europie, USA i Kanadzie oraz w Południowej Afryce i Australii. Nawet w Indiach dekoruje się nimi kościoły.

Zwiastun Bożego Narodzenia, roślina noworoczna oraz kwiat Atatürka

Na całym świecie w okresie zimowym domy dekoruje się poinsecjami. Ta roślina znajduje miłośników między innymi w Chinach, Japonii, Tajwanie i Korei Południowej, gdzie młodzi ludzie chętnie naśladują i przejmują zwyczaje panujące na innych kontynentach, zwłaszcza w Europie.

Poinsecja, wpisując się w zwyczaje krajów dalekiego Wschodu, występuje w dekoracjach oraz w formie podarunków podczas hucznych obchodów Nowego Roku zarówno w Chinach, jak i Japonii, pomiędzy 21 stycznia a 21 lutego. 

W Turcji i Egipcie poinsecje były znane, zanim jeszcze usłyszano o nich w Europie. Nie mają tam jednak konotacji z Bożym Narodzeniem. W Turcji gwiazda betlejemska została nazwana na cześć generała Kemala Mustafa, współtwórcy nowoczesnej Republiki Turcji. Była to jedna z ulubionych roślin tego przywódcy, powszechnie znanego jako Atatürk, czyli Ojciec Turków. Nosząc jego imię, rozsławiła się na całą Turcję. Natomiast w Egipcie była uprawiana już w latach 60-tych XIX wieku. Egipcjanie nazywali ją ?Bent El Consul? (?siostra konsula?), odnosząc się do faktu, że jej odkrywca, Joel Poinsett, był pierwszym Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Meksyku.

Poinsecje są szeroko używane do dekoracji zarówno w Turcji, jak i Egipcie.

 Gwiazda kryje w sobie moc łączenia ludzi

Mimo, iż poinsecje występują już w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, to co roku dochodzą nowe odmiany. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na gust i upodobania. Poinsecje występują w bogatej kolorystyce: od jasnoczerwonych, łososiowych, intensywnie różowych, jasnożółtych, kremowych i ecru, po krwistoczerwone. Popularne są odmiany dwukolorowe, marmurkowe i nakrapiane z zaoblonymi lub spiczastymi liśćmi. Dostępne są miniaturki oraz bujne okazy. Ta wszechstronność spowodowała, że stały się integralną częścią tradycji, kultur oraz  różnych stylów wnętrzarskich.

 Tej zimy, jak co roku, poinsecja z pewnością znajdzie kolejnych miłośników
? dla niektórych przygoda z tą piękną rośliną dopiero się zacznie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

 Poinsecje są łatwymi w pielęgnacji i nie zbyt wymagającymi roślinami. Wystarczy je  odpowiednio ustawić i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Jeśli wiemy co lubią, a co im przeszkadza, możemy być pewni, że wprowadzą do naszych domów radość i szczęście na długie tygodnie.

 Właściwe miejsce

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 a 22° C. Należy przede wszystkim unikać przeciągów. Rośliny źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie oraz sąsiedztwo grzejników lub innych źródeł ciepła. Należy pamiętać, że – tak jak wszystkie rośliny – więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw.

 Umiarkowane podlewanie

Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. W cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu czy przy kaloryferze. Natomiast w wyniku przelania, roślina będzie żółkła albo wręcz zacznie gubić liście. Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki. W okresie kwitnienia, raz w miesiącu należy podlewać roślinę wodą z dodatkiem odżywki. To zagwarantuje jej piękno i siłę.

 Najlepsza jakość

Przed kupnem poinsecji należy bardzo dobrze przyjrzeć się roślinie: małe, żółte pączki między kolorowymi, gęstymi liśćmi świadczą o wysokiej jakości rośliny. Ziemia wokół poinsecji nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona. Należy zrezygnować z poinsecji, które stoją w przeciągach, ponieważ jest to często przyczyną gubienia przez nie liści.  Poinsecje oferowane w specjalistycznych sklepach są zwykle odpowiednio pielęgnowane.  Podczas zakupu należy je ze szczególną starannością owinąć w papier i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

 Przygotowanie informacji zostało sfinansowane ze środków unijnych.

Teksty oraz informacje można pobrać ze strony  www.stars-for-europe.info

Źródło: www.stars-for-europe.info

Pozycjonowanie SEO: Seo LTB - pozycjonowanie stron www